Tytuł: W obłoczkach błękitnego dymku
Autor: Leczek Łuczak
Wydawca: Kwartet
Miejsce wydania: Poznań
Rok wydania: 2001
Stron: 133
Polskich książek o tematyce tytoniowej ostatnimi czasy można z pustą tabakierką szukać. Szczęśliwy ten, który natrafi na jakąś starszą pozycję o uprawie czy suszeniu tytoniu, bo dawniej sporo pozycji było wydawanych, gdzie liść tytoniu widniał na okładce. Jednak XXI w. jakby sprawił, że coraz rzadziej mamy możliwość obcować z takimi widokami i tylko czasami pojawi się na półkach księgarnianych książka godna uwagi. Jedną z takich pozycji niewątpliwie jest „W obłoczkach błękitnego dymku”, wydane w 2001 r. w Poznaniu przez wydawnictwo Kwartet, a napisane przez Leszka Łuczaka.
Miłośnicy złotego trunku na pewno kojarzą nazwisko autora w wydanej rok wcześniej pozycji „Piwo, Piwko, Piweńko” o wielkopolskim browarnictwie, która tak jak omawiana przez nas książka znalazła swoje miejsce w serii „Nostalgie”. Głównym motto cyklu tychże publikacji było, cytując wydawnictwo: Przedstawiając historię materialną naszego regionu chcemy przypomnieć starszym i przybliżyć najmłodszym Wielkopolanom to, co jest dla nas wszystkich wspólne. Mamy nadzieję, że książki ukazujące się w cyklu Nostalgie ocalą od zapomnienia tę najbardziej ulotną część naszego życia: historię dnia powszedniego. W tym wypadku od ocalenia trzeba było uratować wielkopolski przemysł tytoniowy. Czy się to udało?
Książka napisane przez pana Leszka to niewątpliwie cudna perełka i obowiązkowa pozycja dla każdego szanującego się miłośnika wyrobów tytoniowych, a na pewno miłośnika z Wielkopolski, który powinien poznać historię swojego regionu. Perfekcyjna oprawa graficzna i łatwy do przyswojenia materiał, wiele wspaniałych zdjęć to tylko cząstka tego co oferuje nam „W obłoczkach błękitnego dymku”. W rzeczywistości jesteśmy wchłonięci w magiczny sposób w świat wielkopolskiego przemysłu tytoniowego w tak miły dla wyobraźni sposób, że nie trudno przeczytać tę pozycję „jednym tchem”.
Przyznam szczerze, że „W obłoczkach błękitnego dymku” zakupiłem wyłącznie po to, by skonfrontować swoją wiedzę z wiedzą pana Leszka Łuczaka, która jak się przekonałem po przeczytaniu całości była ogromna. Dostarczona została mi odpowiednia ilość informacji, których nie znałem, jednak sam chętnie dopisałbym kilka zdań, żeby książka była kompletna.
Cóż chyba sam fakt, że seria „Nostalgie” została wyróżniona Nagrodą im. Józefa Łukaszewicza, przyznawaną przez Bibliotekę Raczyńskich dla książek o Poznaniu jest wystarczającym poleceniem, jednak nagroda powinna zostać przyznana także od miłośników tytoniu, bo to lektura obowiązkowa.
Spis treści:
1. Od kiedy ludzie palą?
2. Tytoń na różne sposoby
3. Kto nie zażywa, ten pyka
4. Od tabaki do tytoniu – kilka uwag językowych na marginesie
5. Jeszcze o fajce
6. Cygara
7. Era papierosów
8. Tytoniowe początki w Wielkopolsce
9. Wiosna Ludów i …palaczy
10. Patria i inne
11. Znów monopol
12. Tytonie i papierosy lat międzywojnia
13. Przemysł tytoniowy w latach 1939-1945
14. Po roku 1945
15. Wejście Reemtsmy
16. Palenie inaczej