redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Szczegóły recenzji

Taxi Extra Strong
Leonard Dingler
by Administrator     Wrzesień 24, 2009    
(Updated: Styczeń 23, 2011)
Ocena ogólna 

3.0
Ocena smaku 

3.0
Ocena opakowania 

3.0

Godzina 13:30, 35°C, aktualnie znajduje się w małym afrykańskim miasteczku. Z okna pokoju widać bezchmurne błękitne niebo oraz pustynie i kilka wyschniętych krzewów. Wychodzę z "pseudo" hotelu, w którym nocowałem w celu udania się w inne miejsce. Przed sobą widzę kilka samochodów, jednym z nich jest stary, zniszczony, brudny jeep z napisem Taxi. Wsiadam. W środku siedzi miły czarnoskóry kierowca, któremu wskazuję cel podróży. Jesteśmy już kilka km do celu. Taksówkarz wyciąga ze schowka samochodu małe czerwono-żółte pudełko w celu poczęstowania mojej osoby :) Takie mam wyobrażenia zażywając Gwayi Taxi Extra Strong Snuff. Tabaka ta początkowo była wytwarzana w małej fabryce Leonarda Dinglera, aż do czasu kiedy została przejęta przez szwedzką firmę Svenska Tändsticksaktiebolaget, której dzisiejsza nazwa to Swedish Match. Trochę historii... Leonard Dingler to człowiek, który w 1904 roku założył w RPA małą tytoniową fabrykę oraz sklep z takimiż wyrobami. Produkty Leonard Dingler znane były w niemal całej Afryce. Po śmierci założyciela firma była prowadzona przez najbliższą rodzinę. Do czasu kiedy pod koniec 1999 roku Swedish Match przejęło 80% firmy Leonadra Dinglera. Do dnia dzisiejszego SM świetnie się rozwinęło, posiada siedziby w wielu krajach Europy a ich produkty są już dobrze znane. Taxi to świetna marka tabak znana większości osób interesujących się tą używką, początkowo trudno dostępne i w drogich cenach, dziś można je kupić za nie więcej niż 8 zł w wielu krajach Europy, a od jakiegoś czasu także w Polsce. Od czasu pierwszego wytworzenia nie wiele się zmieniły. Zmiany widać jedynie w tabakierkach, lecz są to zmiany kosmetyczne. W moje ręce ostatnio wpadła Gwayi TAXI Extra Strong Snuff. Nie wiadomo od czego powstała nazwa tejże tabaki, lecz przyznać trzeba, iż brzmi dość oryginalnie. Gwayi - co to takiego jest? Chwila googlowania i jak na razie bardzo mało informacji. Niektóre wyniki wyszukiwania pokazują, że jest to nazwisko, to mnie jednak nie satysfakcjonowało i zajrzałem w Google Earth, tam natomiast mamy 3 wyniki, każde z nich to miejsce w RPA - rzeka Gwayi? Zamknięta stacja paliw? a może uliczka w miasteczku? Jak widać nie mam pojęcia od czego pochodzi nazwa Gwayi, tak więc nie wnikajmy w to głębiej. Jak już wspominałem za 8 zł dostajemy okrągłe żółto-czerwone pudełeczko mieszczące 12 gram tabaki. Tabaki, która na pierwszy rzut oka przypomina amerykański Snus, dokładnie takie samo zmielenie i wilgotność. Tabaka jest koloru brązowego, widać w niej duże kawałki tytoniu. Jest ona również bardzo wilgotna, na tyle, że po pierwszym otworzeniu można było wyjąć okrągłą bryłę tytoniu. To wszystko zapakowane jest w dwu kolorowe pudełeczko z wieczkiem. Niczym szczególnym się nie wyróżnia, jest skromnie wykonane. Na wieczku znajdziemy tylko i wyłącznie tłoczone litery składające się na nazwę tabaki. W Polsce tabaki marki Taxi sprzedawane są z tandetną naklejką na wieczku. Oczywiście od razu tę nalepkę odkleiłem i teraz zdecydowanie lepiej to wygląda. No dobrze, trochę się rozpisałem na temat historii firm oraz opisu pudełeczka, a czym byłaby recenzja tabaki bez jej opisu? Tak więc otwieramy tabakierę i wąchamy tę dziwną substancję. Zapach początkowo wydawał się okropny, właśnie... początkowo. Teraz wyczuwam w tej tabace przede wszystkim tytoń, kamforę i troszkę mentolu. Jest to chyba jedna z najlepszych tytoniowych tabak. Po prostu tytoń bez żadnych sztucznych dodatków. Czas zażyć, biorę więc szczyptę i wciągam. Trochę szczypie, piecze. Mogę to uczucie porównać do tabak WOS. Ból jednak szybko mija i na wierzch wyłania się tytoń, jednak nie taki zwykły jak ten z papierosów czy fajki. Czuć w nim coś kwaśnego, możliwe, iż to przez fermentacje jednak zapach bardzo przyjemny. Przypomina mi on moje pierwsze zapalone cygaro. Mimo nazwy nie jest to mocna tabaka. Po wciągnięciu mam uczucie zapchanego nosa jednak tylko przez chwilę. Po minucie śluzówka jest mocno nawilżona i "czysto" się oddycha. Mimo swojego zmielenia udrażnia nos. Ucieszyło mnie też to, że tabaka nie spływa do gardła. Gwayi TAXI Extra Strong jest tabaką wyłącznie tytoniową. Osoby lubujące się w takich aromatach będą zadowolone, bo chyba nie znajdą lepszej tytoniowej tabaki. Zwykli niuchacze muszą sami przekonać się czy wyrób ten "przyjmie" się w ich nozdrzach, czy też zostanie odrzucony. Mnie TAXI smakuje, lecz niczym nie zachwyca, miło jednak od czasu do czasu zażyć i oderwać się od sztucznych aromatyzowanych tabak. Ocena smaku: 3 Ocena opakowania: 3 Ocena ogólna: 3

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
-
Minusy Tabaki
-
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 

Komentarze

Sortowanie 

To write a comment please register or