redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Szczegóły recenzji

Medicated No. 99
J&H Wilson
by Administrator     Wrzesień 24, 2009    
(Updated: Sierpień 12, 2012)
Ocena ogólna 

4.5
Ocena smaku 

4.5
Ocena opakowania 

4.5

Legendarne problemy

Medicated no. 99. Tabaka stara, bardzo znana, a jednak swego czasu niebyt się przyjęła w Polsce. Była przecież dostępna w polskich trafikach, a potem bezpowrotnie wycofana - dobrze, że sprowadzana od sąsiadów i innych krajów. Pamiętam jeszcze czasy początków z tabaką, kiedy to właśnie ona była 3 tabaczanym wyrobem, jaki kiedykolwiek próbowałem. Młody, jeszcze niedoświadczony nos, jak i ja, jego nosiciel, traktowaliśmy tę tabakę z dużym respektem. Czymże bowiem był Red Bull Strong przy tym mocarzu? Gawith Apricot się nawet nie umywał. Pięknie by było po tych starych czasach obejrzeć jedną z moich najstarszych tabakier, jednak niestety pewnego dnia postanowiłem: "Koniec z tym pyłem, koniec z tytoniem, koniec z tabaką." Tabakierkę wyrzuciłem owego dnia. Na moje szczęście w tym postanowieniu nie wytrwałem długo. Po kilku latach, dzięki znajomemu(mała prywata: dziękuję PrzemOO), mam ową tabakę z Czech.

Puzderko jest jedną z największych niewiadomych. Jak je ocenić, jak traktować? Z jednej strony pięknie prezentujący się graniastosłup, z podstawą plastikową i piękną, metalową przykrywką. Na niej nazwa firmy J.&H. Wilson Ltd, pod spodem Nazwa firmy i czeskie gaworzenie: Ŝňupací tabák. Jeszcze niżej ostrzeżenie o szkodliwości proklamowane przez "Ministerstvo zdravotnictvi" i tak oto dopełnia się wygląd małej legendy. No tak, ale wspomniałem o problemach, a nimi są niedopasowanie zamknięcia do części zawierającej tabakę oraz problem z wysypywaniem się jej na biurko, stolik, rękę itd. Nie zawsze da się owe utracone resztki zgarnąć. Jedynym pocieszeniem w tym wszystkim było pierwotne zapakowanie owej tabaki w folię, która spowodowała, że wiele tabaki nie wysypało się poza pudełko. Dodam jeszcze, że owa tabaka dostępna jest w wersji 25-gramowej, jednak tego "ubrania" nie miałem w swoich rękach, także nie opisuję i nie oceniam go.

Przejdźmy jednak do samej kwintesencji. Po otworzeniu tabakiery wita nas bardzo drobno zmielony, jasny, tabaczany pył. Ulatnia się z niego delikatna, mentolowa nuta z dozą jakiejś słodkości w sobie. Nie ma zatem co przedłużać, szczypta ląduje pomiędzy placami wskazującym i kciukiem i leci do nosa.

Oczy pocą się bardziej, niż przy takiej samej ilości większości tabak. Jedno jej trzeba przyznać, jest mocna. Dodatkowo część popularnego "medyka" ląduje na gardle, przez co lekko kaszlę. Cóż, da się to przeżyć, ponieważ owa tabaka swoim aromatem nadrabia te małe kaszląco-łzawiące niedogodności. Najsilniejszą wonią i stanowią pierwsze skrzypce jest mentol, który nie jest nachalny, jak przy niektórych wyrobach ze stajni Alojza Poschla. Jest piękny, delikatny, naturalny. Przez niego da się wyczuć tytoniową nutę, która upiększa tabaczane doznania. Czy to wszystko, co oferuje owa tabaka? Niektórzy wspominają o cytrusach, niektórzy o eukaliptusie. Cóż, muszę przyznać, że coś w jej tle się czai, jednak ja nie potrafię jednoznacznie stwierdzić, co to. Bliżej temu czemuś do cytrusów, więc na tym poprzestanę. Dodaje to tabace swoistej lekkości i słodkości, jakby mentol ten został okraszony cytrynowym sokiem.

Na koniec należy wspomnieć o tym, iż tabaka ta doskonale działa na przeczyszczenie nosa. W razie kataru pomaga wyczyścić nos, dodatkowo nie zapycha go, jak niektóre, inne, mentolowe wyroby. Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić ten wyrób każdemu, choć pewnie wielu na kolana nie powali. Na sam koniec odniosę się do tytułu mojej recenzji. Pomimo bycia legendą w moich nozdrzach, pomimo jej wieloletniości na rynku, nie mogę jej wystawić najwyższej oceny. Gdyby nie połówki, dałbym jej tyle, ale dzięki niedawnym usprawnieniom serwisu dostaje ode mnie 4,5. Po zastosowaniu pewnej rady, by pudełko zabezpieczać gumką recepturką, jestem w stanie wystawić tabakierce 4,5. Bez owej gumki ocena zjeżdża do 3,5-4. Tak czy siak, jest to egzemplarz w kolekcji typu "must-have".

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
- Legenda
- Przyjemny, delikatny i naturalny mentol
- Tytoniowo-cytrusowe tło
- Przyjemna tabakiera
- Zdrowo przeczyszcza nos
Minusy Tabaki
- Nieszczelne zamknięcie i niejednokrotnie wysypana tabaka
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 

Komentarze

Sortowanie 

To write a comment please register or