redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

FAQ tabaczane

Jesteś poczatkującym tabacznikiem, masz pytania? Ten dział powinien rozwiać Twoje wątpliwości. Jeśli jednak czegoś nie ma, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bądź pewny że dostaniesz odpowiedź.Najczęściej zadawane pytania o tabace

 1. Czy tabaka szkodzi zdrowiu?
  Odp: Tak, zwłaszcza jeśli przesadzasz. Zawarta w tabace nikotyna powoduje uzależnienie, a nadmierne zażywanie prowadzi do wysuszenia śluzówki nosa i może prowadzić do chorób nowotworowych. Zażywanie tabaki w umiarkowanych ilościach nie powinno negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Każdy ma jednak inny organizm i nie sposób jednoznacznie dać odpowiedź.
 2. Jak zażywać tabakę?
  Odp: Tabaka jest w postaci proszku i jedynym miejscem gdzie powinna trafić jest Twój nos ;). Aby się tam dostała należy nasypać szczyptę tabaki na dłoń (jej zewnętrzna część koło kciuka) i wciągnąć do nosa. Innym sposobem jest wzięcie szczypty tabaki bezpośrednio w dwa palce i przybliżenie do nosa, a następnie lekkie wciągnięcie.
 3. Jak przechowywać tabakę?
  Odp: Tabaka jest produktem higroskopijnym, a więc jest bardzo wrażliwa na warunki w jakich jest przechowywana. Optymalnymi warunkami dla większości tabak będą pojemniki z wysoką wilgotnością i temperaturą pokojową. Oczywiście pudełeczka, w których kupujemy tabaki przeważnie dobrze chronią naszą tabakę, niemniej można zauważyć, że po 2-3 miesiącach większość tabak traci swoje walory smakowe oraz zmienia konsystencję na bardziej suchą. Wysuszona i zwietrzała tabaka nie nadaje się do zażywania.
 4. Czy można mieszać tabaki? Jeśli tak to jak?
  Odp: Mimo, że na rynku światowym jest dostępnych kilkaset tabak to jednak wiele osób próbuje własnych umiejętności i tworzy nowe tabaki, bazując na dostępnych w sklepach. Oczywiście nie ma przeciwwskazań co do tej czynności. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy mieszać tabaki o podobnej konsystencji, czyli nie mieszamy pyłu tabaczanego z grubo zmielonymi tabakami (choć i pewnie takie przypadki się zdarzają). Z oczywistych względów nie warto mieszać tabak o zbliżonych aromatach, gdyż prawdopodobnie unikalność nowej mieszanki będzie bardzo wątpliwa. Na początek możesz zmieszać dwie tabaki w stosunku 1:1, a z czasem znajdziesz właściwe proporcje. Bardzo ważną rzeczą jest pozostawienie w szczelnym pojemniku takiej mieszanki na 3-5 dni, aby aromaty sie przegryzły i stanowiły całość.
 5. Jak często oczyszczać nos po zażyciu?
  Odp: Po zażyciu tabaki może się zdarzyć, że będziesz musiał oczyścić nos. Nie ma tu reguły i uwarunkowane jest to wieloma czynnikami, takimi jak: rodzaj zażytej tabaki, jej ilość czy stan Twojego nosa. Może być tak, że nie będziesz potrzebował oczyszczenia nosa. Jeśli zażyłeś małą szczyptę prawdopodobnie nie będziesz musiał.
 6. Na ile starcza Wam opakowanie tabaki?
  Odp: Jedno opakowanie tabaki (mowa o 10 gramach) przy racjonalnym zażywaniu powinna spokojnie wystarczyć na mniej więcej jeden miesiąc. Zakładamy, że zażywasz ją sam, lecz jak wiemy największa przyjemność gdy można nią poczęstować inne osoby, a wówczas czas istnienia tych 10 gramów skraca się znacznie. Nie martw się jednak jeśli nie zużyjesz jej w miesiąc, swe walory smakowe będzie jeszcze mieć przez ok. 2 miesiące, a przy odpowiednim przechowywaniu i dłużej.
 7. Czy moja tabaka jest zwietrzała?
  Odp: Tabaka jest produktem, który po otwarciu oryginalnego opakowania w miarę upływu czasu traci swoje walory smakowe oraz aromatyczne. Jeśli od otwarcia Twojej tabaki minęło ponad 3 miesiące jest bardzo możliwe, że tabaka zwietrzała już na tyle, że jej zażywanie będzie wątpliwą przyjemnością. Jak to ocenić? Zwietrzała tabaka jest bardzo sucha, jej konsystencję stanowią widoczne oddzielone od siebie cząstki (takie mała ziarenka) oraz nie posiada pierwotnego aromatu. Zwietrzała tabaka ma charakterystyczny zapach, jest on mało przyjemny i zapada na tyle w pamięci, że następnym razem doskonale będziesz wiedzieć, że masz do czynienia ze zwietrzałym produktem.
 8. Często po zażyciu łzawię i kicham, czy to normalne?
  Odp: Tak, to naturalne zachowanie i nie jest czymś szczególnie dziwnym w takiej sytuacji. Po zażyciu tabaki zostaje niewątpliwie podrażniony nasz nos oraz czasami może się nieco tabaki dostać do oczu. Organizm chcąc się pozbyć tabaki uruchamia mechanizmy pozwalające na ochronę naszych narządów węchu i wzroku. Z czasem nasz nos przyzwyczai się do tabaki i kichanie będzie występowało rzadziej. Kichanie i łzawienie oczu to z reguły domena początkujących tabaczników, choć zdarzają się osoby, które po kilku latach zażywania tabaki, nadal często kichają. Łzawienie z czasem również występuje sporadycznie.
 9. Po zażyciu tabaka ląduje w gardle i mnie mocno piecze, dlaczego?
  Odp: Jeśli zbyt mocno i dużo wciągniesz tabaki może się zdarzyć, że wyląduje ona w gardle powodując bardzo nieprzyjemne pieczenie. Zdarza się to najczęściej przy tabakach mocno pylistych (tzw. pyłach tabaczanych) i u osób zaczynających swoją przygodę z tabaką. Aby temu przeciwdziałać spróbuj zażywać mniejsze ilości tabaki oraz grubiej zmielone. Z czasem nabierzesz wprawy i takie sytuacje będą mocno incydentalne.
 10. Ile i jak często zażywać tabakę?
  Odp: Każda osoba powinna indywidualnie ocenić na ile może sobie pozwolić i jakie dawki sprawiają jej najwięcej przyjemności. Generalnie można założyć, że odpowiednie ilości to takie, które nie powodują kłopotów ze zdrowiem. Równie dobrze może to być jedna lub dwie szczypty dziennie, jak również 10 razy dziennie po dwie szczypty. Tabaka to jak kawa czy papierosy używka umilająca nam życie, więc od naszego zdrowego rozsądku zależy ile będziemy jej zażywać.
 11. Gdzie kupić rzadkie tabaki?
  Odp: W życiu każdego miłośnika tabaki przychodzi chwila, w której tabaki dostępne w ulubionej trafice się nudzą i szukamy czegoś nowego. Najprostszym sposobem zdobycia ciekawych tabak jest odwiedzenie polskich serwisów aukcyjnych (np: Allegro.pl) oraz sklepów internetowych. W większości przypadków również zagraniczne sklepy internetowe przesyłają tabaki do Polski, więc mamy praktycznie nieograniczone możliwości. Przy zakupach przez internet warto wziąć pod uwagę koszty przesyłki, które z innych krajów mogą być wysokie i obciążone podatkiem.
 12. Nie mam 18 lat, czy sprzedadzą mi w sklepie tabakę?
  Odp: Nie, a przynajmniej nie powinni. Tabaka to wyrób tytoniowy i zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce nie powinna być sprzedawana nieletnim pod karą grzywny lub pozbawienia wolności. Często jednak sprzedawcy nie zdają sobie z tego sprawę (lub nie chcą) i z braku wiedzy o tabace (że to też tytoń) sprzedają nieletnim.
 13. Jaka jest najpopularniejsza?
  Odp: Jednoznacznie nie sposób odpowiedzieć na to pytanie. Duży wpływ na popularność tabaki ma jej dostępność w sklepach. W Polsce z dostępnością większości tabak jest bardzo słabo, a jeśli chcemy kupić coś nowego to jesteśmy zmuszeni odwiedzić aukcje lub sklepy internetowe. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że najpopularniejszymi tabakami w Polsce są produkty firmy Poschl, a w szczególności Gawith Apricot(10g) oraz Red Bull(10g).
 14. Co to biała tabaka?
  Odp: W powszechnej opinii miano białej tabaki zyskały produkty tabakopodobne, które tak na dobrą sprawę nie są tabakami (bo nie zawierają tytoniu), a są odświeżaczami do nosa. Produkty te produkowane są na bazie cukru gronowego i czasami barwione na inne niż biały kolory (np. żółty czy czerwony). W Polsce mianem takiej tabaki określa się też tabakę dostępną praktycznie tylko na Kaszubach (rzadko spotykaną) a produkowaną ręcznymi sposobami z kasztanów i mięty. Tabaka ta jest stosunkowo bardzo mocna.

 

Jeśli masz inne pytania, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bądź pewny że dostaniesz odpowiedź.

e-max.it: your social media marketing partner