redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Dębogórze z nowym rekordem tabacznym

Dębogórze poznaliśmy szerzej w ubiegłym roku, a to za sprawa zorganizowanego tam Święta Tabaki. W bieżącym roku przyszła pora na kolejną odsłonę tej imprezy. Jak i w tamtym roku, również i teraz, organizatorzy postarali się o nowy rekord związany z tabaką. Po gigantycznym rożku w ubiegłym roku, przyszła pora na mielok i denice.

Poniżej artykuł z Dziennika Bałtyckiego ( http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/447893,debogorze-nowe-rekordy-podczas-swieta-tabaki,id,t.html ), autorstwa Krzysztofa Miśdzioła, relacjonujący imprezę w Dębogórzu:

 

Nowe niecodzienne rekordy ustanowiono w Dębogórzu, podczas dorocznego Święta Tabaki. Zostały tu zaprezentowane najdłuższy na świecie mielok oraz denica - czyli pałka i naczynie, których używa się od wieków do tradycyjnej produkcji tabaki.

- Według warunków uzyskania rekordu, największa denica i mielok traktowane są nierozłącznie, czyli jest to jeden "wynik". Z tego powodu oba te przedmioty muszą być większe niż odnotowane poprzednio. Denica o kolistym przekroju poziomym tradycyjnie musi być wykonana z gliny, a decydującym wymiarem jest długość średnicy zewnętrznej. W przypadku mieloka musi być wykonany z twardego drewna i istotna jest jego długość - tłumaczy Edward Zimmermann, który z ramienia Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych nadzorował wydarzenia w Dębogórzu.

Ale to jeszcze nie wszystko - mimo nadzwyczajnej wielkości przedmiotów trzeba było jeszcze udowodnić, że może je przenieść jedna osoba i naprawdę utrzeć tabakę. Ta próba, w wykonaniu Andrzeja Olszewskiego, została zakończona pomyślnie.

Edward Zimmermann uznał pobicie wyniku, co skutkuje wpisaniem do Księgi Polskie Rekordy i Osobliwości, krajowego odpowiednika Księgi Guinnessa.

Dębowy mielok ma 167 cm długości i jest dłuższy od dotychczasowego "naj" o 17 cm, natomiast gliniana denica ma 52 cm średnicy zewnętrznej (rekord pobito o 10,5 cm).

Przed rokiem w Dębogórzu pobito inny rekord - zaprezentowano największą na świecie tabakierę. Za Świętem Tabaki i osobliwymi rekordami stoi dębogórzanin Szymon Tabakiernik. Jak przyznaje, już sam fakt noszenia takiego nazwiska predysponuje go do pielęgnowania kultury kaszubskiej i zwyczajów związanych z tabaczeniem.

e-max.it: your social media marketing partner