redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Tabaka w świetle prawa

Tabaka w świetle prawa 4 years 9 months ago #17565

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
  • Thank you received: 247
Jak dobrze pamiętam, to tę sprawę reguluje tzw. "PACT Act". Niestety nie śledziłem sprawy, gdy owe prawo zaczęło obowiązywać w Stanach... Podejrzewam jednak, że w zależności od stanu dopuszczalna waga tytoniu może być różna.

Myślę, że warto zadać to pytanie tabaczarzom z USA na snuffhousie. Na pewno będą "w stanie" Ci pomóc.
The administrator has disabled public write access.

Tabaka w świetle prawa 4 years 9 months ago #17577

• Rosberg42
  • Rosberg42's Avatar
  • Początkujący tabacznik
witajcie mam taki problem ponieważ przez allegro mam zamiar zakupić tabaki gdzie proszek będzie ważył ok 98 g[nie wliczając wagę samych opakowań} i czy taka zawartość tabaki można spokojnie wysłać w 1 kopercie czy muszę to na mniejsze oddzielać koperty

Tabaka w świetle prawa 4 years 9 months ago #17578

• Rosberg42
  • Rosberg42's Avatar
  • Początkujący tabacznik
pytam bo nie wiem jak wygląda to w świetle prawa i proszę o nie pisanie do mnie jakiś nie wiadomo jakich komentarzy bo nie mam doświadczenia z zamawianiem takich ilości tabaki i po prostu pytam by potem nie mieć problemów

Tabaka w świetle prawa 4 years 9 months ago #17579

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Absurdalne pytanie, ale skoro wymaga ono odpowiedzi, to rozpiszemy to:

Allegro - Polska
Sprzedający - z Polski
Oferowany towar - w Polsce
Poczta Polska - Polska
Grzebanie w paczce przez celników, szpiegów, antysemitów, rasistów, itp. - brak

Możesz sobie i tonę zamówić (o ile nie przerażą Ciebie koszty transportu). W granicach UE nie musisz się martwić o ilość przewożonego towaru. Co innego jeśli jest to przesyłka z np. USA, Indii, Pakistanu, Mali, Chin czy Japonii albo Wysp Wielkanocnych, czy Madagaskaru.

Także o nic się nie martw.

Tabaka w świetle prawa 4 years 9 months ago #17580

• Rosberg42
  • Rosberg42's Avatar
  • Początkujący tabacznik
A to spoko bo nie wiedziałem i wolałem się zapytać i nie mieć problemów

Tabaka w świetle prawa 4 years 8 months ago #17625

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Czas na zakończenie mojej "walki" z celnikami. Choć stosowniejsze byłoby tutaj sformułowanie "prywata", bo obeszło się bez nerwacji - ba! - wszystko przeszło w spokojnej atmosferze żartów i miłych rozmów. O ile dawniej byłem święcie przekonany, że celnicy to wielkie zło - co sami udowodnili mi kilka lat temu, przy okazji dwóch sytuacji. Przy pierwszej o ile otrzymałem swoją przesyłkę, to dostałem ją w stanie opłakanym (ślady butów bezcenne). Przy drugiej - nie przekraczając 250 gramów musiałem przedstawić dokumentację, której nie posiadałem i paczka musiała wrócić do nadawcy...

Cieszy mnie, że czasy są lepsze. Wysłana do mnie paczka nie została otwarta(!), zostało wysłane zawiadomienie, podesłałem dokumenty i w końcu paczka jest u mnie. Sama przyjemność. Dobrze zatem wiedzieć, że zasady panujące w tym urzędzie zostały ucywilizowane, a ludzie tam pracujący - rzetelni i sympatyczni.

Pamiętajcie, że jeśli będziecie mieć jakiś problem z celnikami, to już bogatszy o doświadczenie, postaram się pomóc.

Tabaka w świetle prawa 4 years 8 months ago #17696

• Karaś
  • Karaś's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 42
Czy sprowadzanie tabaki z państwa członkowskiego UE jest obłożone koniecznością zapłacenia cła, akcyzy, innego śmiesznego podatku lub wypełnieniem jakiegoś stosownego papierka? Nie łapię się w prawie wewnątrzwspólnotowym.
Last Edit: 4 years 8 months ago by Karaś.

Tabaka w świetle prawa 4 years 8 months ago #17704

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Mało kto łapie te sprawy związane z prawem unijnym. Kilka lat temu byłbym w stanie powiedzieć, że nie powinno być problemów, ale... na kopercie z Wielkiej Brytanii miałem stempelek celników. Choć pewnie szukali czegoś innego niż tabaka.

W końcu wyroby tytoniowe dymne podlegają opodatkowaniu, nawet jeśli pochodzą z państwa UE. Zapewne jeśli przekracza ilość dopuszczalną. Jednak tabaka nie jest wyrobem podlegającym akcyzie (przynajmniej w polskim prawie), toteż zastanawiam się czy przekroczenie liczby 250 gramów podlega czemukolwiek.

Możliwe, że ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zawiera potrzebne informacje.
The following user(s) said Thank You: Karaś

Tabaka w świetle prawa 4 years 8 months ago #17705

• Karaś
  • Karaś's Avatar
  • Miłośnik tabaki
Zajrzałem do podanej ustawy, tam odesłano mnie do pozycji 2401 - 2403 z czegoś co nazwano Nomenklaturą Scaloną. Po paru sekundach otworzyłem wspomniane dzieło - czyli Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 927/2012 z dnia 9 października 2012 r. zmie­niające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej, zawierające wykaz wszystkiego co możliwe. Wyróżniono nawet papierosy z goździkami - czymkolwiek jest taki twór, widocznie zasłużył na osobną stawkę celną konwenc­yjną niższą od tytoniu homogenizowanego, a cały dział nie obejmuje papierosów leczniczych opisanych w dziale 30. Wspomniane cło konwencyjne na tabakę wynosi 41,6% bez uzupełniającej jednostki miary.

Nie wiem o co tu chodzi, ale uznałem, że skoro znalazłem już tabakę w tym rozporządzeniu, to mogę czytać ustawę dalej.

Artykuł 47 mówi o zwolnieniu od podatku rzeczy - w skrócie - przeznaczonych na użytek własny, ale nie dotyczy to między innymi tytoniu. Czyli, że jakiś podatek na ten tytoń jest. Z kolei już artykuł 52 zwalnia od podatku:
tytoń i wyroby tytoniowe:
a) papierosy – 50 sztuk lub
b) cygaretki (cygara o ciężarze nie większym niż 3g) – 25 sztuk, lub
c) cygara – 10 sztuk, lub
d) tytoń do palenia – 50 g

jeśli
wartość przesyłki nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowar-tości 45 euro.

O ile dobrze rozumiem, skoro tabaka została wyszczególniona w Nomenklaturze Scalonej w pozycjach 2401-2403, a więc tych które ustawa przewiduje jako wyroby tytoniowe, jednocześnie nie będąc wypisaną w artykule 52 jako zwolniona od podatku do określonej ilości sztuk, to zwolniona od podatku wewnątrz UE nie jest. Natomiast w "szczególnym postępowaniu dotyczącym drobnych przedsiębiorców" widzimy, że zwolnień podatkowych nie stosuje się do
towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym

Tabaka nie jest objęta w Polsce akcyzą, więc drobni przedsiębiorcy mogą ją sprowadzać, pod warunkiem że nie jest na własny użytek ani na sprzedaż. Tyle z tego wychodzi. Poddaję się chyba, ale z przyjemnością wysłucham jeśli ktoś ma jakieś pomysły.

Tabaka w świetle prawa 1 year 11 months ago #21790

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Niestety drodzy tabaczarze, przyszedł dla nas kres na polu zakupowym i smakowym. Tak samo jak posucha na forum, nastała rownież pora na posuchę w nosie. 11 sierpnia została podpisana przed prezydenta nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobow tytoniowych. Właśnie ją sobie czytam i przedstawię najsmutniejsze fragmenty, ktore nas najbardziej dotyczą.
„Art. 7c. 1. Zabrania się wprowadzania do obrotu, produkcji i importu w celu wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych:
1) o aromacie charakterystycznym;

Dla wyjaśnienia czym jest "aromat charakterystyczny":
1) aromat charakterystyczny – wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, w tym zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest odczuwalny przed spożyciem wyrobu tytoniowego lub w trakcie spożywania;

Ale już widzę dalej, że jednak mamy spokoj :) Ufff już panikowałem.
Art. 7e. 1. Zakazu wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o aromacie charakterystycznym określonego w art. 7c ust. 1 pkt 1 oraz zakazu określonego w art. 7c ust. 4 nie stosuje się do wyrobów tytoniowych innych niż papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów.

Zatem problem zostaje tylko ze sprzedażą przez internet...
Art. 7f. Zabrania się sprzedaży na odległość, w tym transgranicznej sprzedaży na odległość:

1) wyrobów tytoniowych;

To teraz ciekawostka:

c) dodaje się ust. 4–6 w brzmieniu:
„4. Etykiety opakowania jednostkowego i opakowania zbiorczego oraz wyrób tytoniowy nie mogą zawierać jakichkolwiek elementów lub mieć cech, które:

3) odnoszą się do smaku, zapachu, środków aromatyzujących lub innych dodatków albo ich braku;

Co bystrzejsze oko zauważy, że na opakowaniu Gawith Apricot już nie ma "Apricot". Zatem należy się szykować na zakup nowej tabaki, czyli Gawith original. Przed chwilą sobie zerknąłem po przeczytaniu tego fragmentu.
The following user(s) said Thank You: Tabacznik z Lbn , Pablo, visnia, ziomoziomal

Tabaka w świetle prawa 1 year 10 months ago #21792

• Nekroskop
  • Nekroskop's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 17
Czyli mam rozumieć że np na Allegro już sobie tabaki nie zamówię???

Tabaka w świetle prawa 1 year 10 months ago #21794

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
A gdzieżby tam drogi kolego. Do łask wroci dział "Gdzie kupić" i będziemy się wymieniać tabakami.

Tabaka w świetle prawa 1 year 10 months ago #21795

• Nekroskop
  • Nekroskop's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 17
To tak na pocieszenie :)

Tabaka w świetle prawa 1 year 10 months ago #21796

• Karaś
  • Karaś's Avatar
  • Miłośnik tabaki
Ta ustawa to kolejne pokłosie legislacyjnej sraczki trawiącej Polskę już od paru(nastu?) ładnych lat. Tabaka jest tam nazwana "nowatorskim wyrobem tytoniowym". Jeśli coś, co jest zażywane od setek lat, jest dla rządu "nowatorskie" to strach pomyśleć w którym momencie dziejowym mentalnie się znajdują. Co gorsza, dzięki dobrej zmianie nie będziemy mogli zażyć żadnej nowej tabaki w okresie co najmniej sześciu miesięcy po jej premierze (chyba, że producent dogadałby się z importerem i udostępnił wcześniej próbki). Będzie też potrzebne zezwolenie na import, które będzie mogło być wydane tylko po przedłożeniu szczegółowych informacji, badań dotyczących toksyczności, badań dotyczących preferencji konsumentów, w tym wśród młodych ludzi, a jeśli ktoś sobie uzna, że "produkt nie spełnia wymogów" to zezwolenie nie zostanie wydane. Na pocieszenie dodam, że dotyczy to tylko tabak wprowadzanych do obrotu po 19 maja 2014.

Nie mogło też zabraknąć jakiejś głupoty. Jak pisałem na początku, tabaka w myśl ustawy jest nowatorska:
nowatorski wyrób tytoniowy – wyrób tytoniowy inny niż papieros, tytoń do samodzielnego skręcania papierosów, tytoń fajkowy, tytoń do fajki wodnej, cygaro, cygaretka, tytoń do żucia, tytoń do nosa lub tytoń do stosowania doustnego;

Teraz nie można też w różnych publicznych miejscach palić nowatorskich wyrobów tytoniowych nowatorskich, tak jak wcześniej papierosów:
Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych, z zastrzeżeniem art. 5

Pomyśleć można, że to nic takiego, bo przecież nie utleniamy tabaki w płomieniach, ale ją zażywamy. Ale...
palenie nowatorskich wyrobów tytoniowych – spożycie substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego;

Jeśli wsmarowałbym sobie tabakę w klatę to według ustawodawcy i tak będzie to palenie. Można się łatwo domyślić co przy odrobinie złej woli ochroniarza, strażnika, policjanta itd. może to oznaczać. Przy założeniu, że któryś z nich by w ogóle przeczytał tę ustawę - bo skoro potrafią wlepiać mandaty za "picie w miejscach publicznych" to raczej możemy być spokojni o ich ewentualną nadmierną znajomość prawa.

Dobra zmiana, tfu. Chcieliście to macie. A to dopiero początek.
Last Edit: 1 year 10 months ago by Karaś.

Tabaka w świetle prawa 1 year 10 months ago #21797

• Karaś
  • Karaś's Avatar
  • Miłośnik tabaki
Filek wrote:
A gdzieżby tam drogi kolego. Do łask wroci dział "Gdzie kupić" i będziemy się wymieniać tabakami.

Otóż nieodpłatne udostępnianie tabaki będzie się liczyło jako wprowadzanie do obrotu, na które potrzebne jest w/w zezwolenie.

Tabaka w świetle prawa 1 year 10 months ago #21799

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Musieliśmy chyba czytać inne ustawy, bo panikujesz strasznie. Przeczytaj jeszcze raz definicję nowatorskich wyrobow tytoniowych.

Tabaka w świetle prawa 1 year 10 months ago #21800

• Karaś
  • Karaś's Avatar
  • Miłośnik tabaki
Nie tylko ją przeczytałem, ale nawet zacytowałem. Art 2. pkt 11, w razie wątpliwości możesz też zerknąć na pkt 38 tego samego artykułu.

Tabaka w świetle prawa 1 year 10 months ago #21801

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Istnieje tylko jeden produkt, ktory jest tytoniem do nosa a jest nim tabaka (już tam nie myśląc o naswarach i dipach, ktore - jak wielokrotnie wspominałem - mogą być też do użycia oralnego). Ustawodawca nieco się zapętlił w naszym punkcie i nieco uogolnił, żeby - a niech już będzie - zmieścić też naswary i dipy, więc już nie są takie "nowatorskie" mimo krajow pochodzenia. Przytoczymy z ustawy, żeby było:
38) tytoń do nosa – wyrób tytoniowy bezdymny, który może być zażywany przez nos;c

A punkt 11 mowi jasno, że:
nowatorski wyrób tytoniowy – wyrób tytoniowy inny niż (...) tytoń do nosa (...)

Tabaka w świetle prawa 1 year 8 months ago #21863

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Wracając do wątku dyrektywy, która powoli dosięga już wszystkie kraje UE, słów kilka o Wielkiej Brytanii. Pisałem gdzieś wcześniej, że nowe prawo wcale nie dosięgnie Brytyjczyków, a tu taki feler. Jak pytałem ich jak to będzie u nich wyglądać to tylko odpowiadali "no weź, Brexit!", także teraz z przymrużeniem oka patrzę na ich działania nawołujące o szybką reakcję w tym temacie.

W każdym razie z tego co na razie poczytałem (a powiem szczerze, że się specjalnie nie zagłębiałem), przynajmniej 3/4 produktów WoSa zniknie z rynku. Podejrzewam, że podobnie uczynią inny producenci.

Tabaka w świetle prawa 1 year 7 months ago #21864

• mor842
  • mor842's Avatar
  • Początkujący tabacznik
Filek wrote:
Wracając do wątku dyrektywy, która powoli dosięga już wszystkie kraje UE

Witam serdecznie wszystkich użytkowników Top25snuff.com.
Forum a w zasadzie głównie recenzje tabak śledzę od kilku lat. Świetna strona, rzeczowo i na temat, opisane przystępnym językiem. Jak do tej pory cały czas męczyłem z przerwami dłuższymi lub krótszymi "podstawkę" Poschl'a. Głównie mentolówki takie jak Red Bull, Ozona Spearmint czy Gletscher Prise. Trafiły się też Lowen Prise i Alpina. Najbardziej zasmakował mi jednak Red Bull do porannej czarnej mocnej bez cukru. W sumie od Czerwonego Byka zaczęła się moja przygoda z tabaką. Bardzo lubię coś wyrazistego i odświeżającego. Dzięki niemu moje uczulenie na pyłki topoli w czerwcu poszło w niepamięć. Inne w/w tabaki były jak dla mnie zbyt słabe i wręcz zamulające (zwłaszcza Alpina). Aromat najdłużej utrzymywał się tylko i wyłącznie w przypadku Red Bull'a. I typowy aspekt techniczny to wilgotność tabaki. Najlepszą (optymalną) jak dla mnie również miał Red Bull. Pozostałe były zbyt wilgotne przez co często przy dozowaniu wypadały zbite duże kulki. Pomimo iż wewnątrz każdej poschl'owskiej tabakierki są odlane małe "kolce" mające za zadanie ją rozdrabniać. Zażywam tylko i wyłącznie z ręki. Sposób kaszubski zdaje się. Dzięki stronce natrafiłem na tabaki Medicted no. 99 i Magnet Menthol Strong. Zachęcony recenzjami i opisami postanowiłem w końcu je sobie zamówić przez internet. A tu okazało się że wg. ustawy na chwilę obecną klientom indywidualnym już nie sprzedają. Próbowałem też dogadać się z trafiką, w której do tej pory robiłem zakupy ale oni jak większość mniejszych sklepów mają tylko w ofercie w/w Poschl'e. Stąd moje pytanko. Czy istnieje jeszcze jakaś możliwość zamówienia tych tabak przez internet pomimo wejścia w życie tegoż zakazu? Mogły by być też nawet póki co jakieś próbki. Będę bardzo wdzięczny za jakąś konstruktywną poradę w tym temacie.
Last Edit: 1 year 7 months ago by mor842.

Tabaka w świetle prawa 1 year 7 months ago #21865

• Pastor
  • Pastor's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 67
Uwaga! Ostrzegam kolegów przed zakupami dużych paczek tabaki "na lewo" z zagranicy. Praktycznie na każdej sortowni poczty polskiej jest skaner prześwietlający przesyłki. Natomiast In Post robi malutkie dziurki w paczkach, przez które można wcisnąć kamerkę, taką "na patyku". Nie żartuję, nie mam też manii prześladowczej; przerzuciłem się z tabaki na herbaty smakowe, yerba mate itp. i prawie każdą paczkę idącą przez paczkomat mam z dziurą.
Odpowiadając koledze powyżej - nie ma takiej możliwości. Zdelegalizowano pokera, anonimowe karty sim, zakup tytoniu przez internet, nawet mlekomaty z mlekiem od krowy, na FB szaleje cenzura, proszę wybaczcie ale jako człowiek dość sędziwy i pamiętający "złote lata PRL" :) pozwolę sobie dość grubiańsko stwierdzić, że komuna wróciła pełnym ryjem.
Last Edit: 1 year 7 months ago by Pastor.
The following user(s) said Thank You: Pablo

Tabaka w świetle prawa 1 year 7 months ago #21866

• mor842
  • mor842's Avatar
  • Początkujący tabacznik
Pastor wrote:
Odpowiadając koledze powyżej - nie ma takiej możliwości. Zdelegalizowano pokera, anonimowe karty sim, zakup tytoniu przez internet, nawet mlekomaty z mlekiem od krowy, na FB szaleje cenzura, proszę wybaczcie ale jako człowiek dość sędziwy i pamiętający "złote lata PRL" :) pozwolę sobie dość grubiańsko stwierdzić, że komuna wróciła pełnym ryjem.

No to bida z nędzą w takim razie. Dokładnie czerwony świt nadszedł! Zastanawiam się czy może by się po prostu z kimś znajomym co ma firmę nie dogadać, żeby zamówił. Chyba że zamówień mogą dokonywać tylko i wyłącznie firmy zajmujące się handlem wyrobami tytoniowymi?

Tabaka w świetle prawa 1 year 7 months ago #21867

• Pastor
  • Pastor's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 67
Wystarczy NIP, możesz podać jakikolwiek, nikt tego nie sprawdza.

Tabaka w świetle prawa 1 year 7 months ago #21868

• mor842
  • mor842's Avatar
  • Początkujący tabacznik
Pastor wrote:
Wystarczy NIP, możesz podać jakikolwiek, nikt tego nie sprawdza.

Wielkie dzięki za poradę. Coś będzie trzeba wykombinować na pewno.
Time to create page: 0.246 seconds